instytuty

Instytuty w Puławach



Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG)

siedziba IUNG-u

Tradycji nauk rolniczych w Puławach, sięgających roku 1862 i do osiągnięć Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego, funkcjonującego w latach 1917-1950. IUNG jest jednostką badawczo-rozwojową, podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prowadzi on prace obejmujące uprawę roślin, nawożenie, żyzność gleb oraz rozpoznanie i ochronę przestrzeni rolniczej. Działalność statutowa IUNG jest realizowana w ramach wieloletniego programu "Podstawy zrównoważonego gospodarowania i ochrony przestrzeni rolniczej w Polsce". Siedziba IUNG-u mieści się w dawnym pałacu książąt Czartoryskich w Puławach.



Państwowy Instytut Weterynaryjny

Został powołany w 1945 r. jako jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku 2003 zyskał status państwowego instytutu badawczego i prawo używania nazwy Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań naukowych w zakresie medycyny weterynaryjnej ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i profilaktyki chorób zakaźnych, w tym chorób odzwierzęcych, oraz higieny i toksykologii żywności pochodzenia zwierzęcego. Ponadto Instytut prowadzi dokształcanie podyplomowe oraz specjalizacyjne dla lekarzy weterynarii w Weterynaryjnym Centrum Kształcenia Podyplomowego, jest krajowym ośrodkiem referencyjnym w zakresie oceny sytuacji epidemiologicznej w kraju i monitorowania pozostałości ksenobiotyków w żywności pochodzenia zwierzęcego, prowadzi urzędową kontrolę i badania przedrejestracyjne weterynaryjnych preparatów biologicznych, sprawuje opiekę merytoryczną nad zakładami higieny weterynaryjnej oraz pełni rolę doradcy naukowego administracji weterynaryjnej.


Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

Ośrodek dysponuje nowoczesną bazą badawczą, w tym laboratorium III klasy bezpieczeństwa biologicznego, posiada specjalistów po stażach w USA. Legitymuje się znaczącym dorobkiem naukowym i utrzymuje stałą współpracę naukową z wieloma ośrodkami na świecie. Ośrodek prowadzi badania i ekspertyzy w zakresie:


Oddział Pszczelnictwa w Puławach

Jest częścią Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, będącego jednym z resortowych Instytutów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zajmujemy się badaniami z dziedziny hodowli pszczół, poznawania ich biologii, doskonalenia metod obsługi pasiek oraz określaniem składu i właściwości wszystkich produktów wytwarzanych przez pszczoły. Innym kierunkiem naszej działalności jest poznanie znaczenia pszczół i innych owadów jako zapylaczy roślin uprawnych oraz ich wychów na te potrzeby. Siedziba znajduję sie w Pałacu Marynki w Puławach.


<<